4 wskazówki, jak przygotować prezentację na konferencję
Firma | Karolina Cwalina | 31-01-2020

4 wskazówki, jak przygotować prezentację na konferencję

Jednym z największych wyzwań jest opanowanie tremy. Dlatego pamiętaj, by przygotować się do wystąpienia. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Poznaj odbiorców

Przygotowanie prezentacji może być przytłaczającym doświadczeniem. Poniższe strategie i kroki pomagają rozbić duże wyzwanie na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania zadania. 

Zastanów się, kim są Twoi odbiorcy i co już wiedzą na dany temat. Jeśli rozmawiasz z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami w bardzo niszowej dziedzinie, prawdopodobnie nie musisz się ograniczać do podstawowych terminów. Jeżeli jednak uczysz czegoś nowego osoby, które nie mają wiedzy na dany temat, wyjaśnij unikalne pojęcia i akronimy. Zastanów się, w jaki sposób chcesz przekazać informacje. 

Zanim zaczniesz pisać, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań. Jaki jest cel Twojej prezentacji? Kim są Twoi odbiorcy? Co chcesz osiągnąć? Zapisz odpowiedzi. W ten sposób możesz łatwiej stwierdzić, co jest potrzebne, a co nie. 

Wybierz motyw lub hipotezę i upewnij się, że wszystkie Twoje pomysły koncentrują się wokół konkretnego tematu. Napisz w jednym zdaniu, jaki jest cel Twojej prezentacji. 

4 wskazówki, jak przygotować prezentację na konferencję

Nie przesadzaj z przykładami lub faktami

Podczas tworzenia prezentacji upewnij się, że tempo oraz kolejność faktów i przykładów rzeczywiście mają sens. Niedoświadczeni prelegenci często przeciążają odbiorców faktami lub tłumaczą rzeczy, podając zbyt wiele przykładów. Oczywiście warto je wykorzystać do wyjaśniania skomplikowanych pojęć lub procesów. Jednak postaraj się zachować umiar. W przeciwnym razie łatwo zanudzisz słuchaczy.

Tę samą strategię możesz wykorzystać dla faktów i liczb. Pamiętaj, że przedstawianie zbyt wielu dodatkowych dowodów i informacji dezorientuje słuchaczy. Unikaj również powtarzania tych samych wiadomości.

Stwórz slajdy

Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością slajdów. Każdy pomysł możesz zapisać na kartach samoprzylepnych. Kiedy będziesz już zadowolony z treści, nadszedł czas na ich wizualizację. Sam PowerPoint niekoniecznie jest najlepszą platformą do projektowania. Dlatego możesz skorzystać z Photoshopa lub Illustratora. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź Pinterest, Dribble lub Instagram. 

Po zaprojektowaniu slajdów upewnij się, że są dobrze zsynchronizowane. Tutaj przyda Ci się PowerPoint. Używając subtelnych przejść i animacji, dodasz elegancji i profesjonalizmu swojej prezentacji. 

4 wskazówki, jak przygotować prezentację na konferencję

Sprawdź i przećwicz

Teraz, kiedy wykonałeś już całą ciężką pracę, możesz przejrzeć to, co stworzyłeś. Klikaj slajdy w trybie prezentacji i upewnij się, że wszystko działa. Wielu organizatorów konferencji decyduje się na wynajem plazmy. Zastanów się, jak będzie wyglądać na niej Twoja prezentacja. 

Sprawdź animacje, przejścia i czcionki. Jeśli denerwujesz się wystąpieniami publicznymi, poproś rodzinę lub znajomych, by weszli na chwilę w rolę słuchaczy. Przedstaw im swoją prezentację. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, jeśli możesz zrobić próbę w sali konferencyjnej, nie zmarnuj tej szansy. Im lepiej znasz konfigurację i konfigurację techniczną, tym lepiej przygotujesz się na ten wielki dzień.