Współpraca gospodarcza z Japonią
Biznes | Radosław Marusarz | 02-10-2019

Współpraca gospodarcza z Japonią

Konsulting w zakresie współpracy handlowej mającej na celu eksport polskich produktów i usług do Japonii ma obecnie ogromny sens, mimo faktu, że jest to czwarta, co do wielkości, gospodarka świata, istnieją sektory, których potencjał nie jest wykorzystywany. Firmy, które specjalizują się w specjalistycznym konsultingu dokonują pełnej analizy sytuacji w Japonii, by ocenić ryzyko wejścia na tamtejszy rynek oraz ocenić realne szanse powodzenia w odniesieniu sukcesu i nawiązania współpracy.

Współpraca gospodarcza z Japonią

Współpraca eksportowa z Japonią

Doskonałą okazją do nawiązania stałej współpracy z Japonią w zakresie dostaw produktów i usług jest zniesienie ograniczeń handlowych między tym krajem, a Unią Europejską, kilka firm skorzystało z opcji konsultingu w zakresie eksportu, ale w dalszym ciągu są to niewielkie ilości. Mimo swojej niewątpliwej potęgi, gospodarka Japonii nieco spowolniła swój rozwój w ostatnim czasie, dlatego to najlepszy moment na wdrożenie najbardziej skutecznych narzędzi w zakresie konsultingu, polskie firmy potrzebują profesjonalnego wsparcia i doradztwa w tym zakresie, by ocenić realne szanse odniesienia sukcesu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Inną dobrą informacją jest obecna przewaga starzejącego się społeczeństwa w Japonii, eksperci w zakresie konsultingu podkreślają, że może to być mocna karta przetargowa dla polskich firm, które w większości są prowadzone przez młodych, przebojowych ludzi pełnych nowych pomysłów na rozwój zagranicznych gospodarek. Szczególnie przyszłościowym sektorem w takiej sytuacji jest oczywiście branża medyczna, a zwłaszcza ortopedyczna i farmaceutyczna, która pomoże w opiece nad osobami starszymi. Oczywiście pomimo dobrych stron, należy liczyć się z tym, że mogą pojawić się również przeszkody, niektóre utrudnienia nie zostały zniesione jednocześnie z ustaleniami na temat swobody handlowej, największą szansę mają przedsiębiorcy zagraniczni, którzy zdobyli status autoryzowanego operatora gospodarczego, wówczas wszelkie formalności na przejściach granicznych są zmniejszone do minimum.

Jaka powinna być profesjonalna firma konsultingowa?

Firmy zajmujące się profesjonalnym konsultingiem, których zadaniem jest wprowadzenie produktu lub usługi na rynek Japonii, powinny spełniać podstawowe kryteria, czyli spełniać swoją rolę w jak najlepszy sposób, wszelkie informacje powinny być sprawdzane i interpretowane przez doświadczonych pracowników. Nie wystarczą tutaj ukończone studia, znacznie bardziej wiarygodne są osoby, które mają w kwestii konsultingu doświadczenie, potrafią wychwycić wszelkie niezbędne dane, informacje i przekazać je w sposób zrozumiały Klientowi, oceniając przy tym potencjalne ryzyko nawiązania współpracy z Japonią. Pomoc w zakresie doradztwa musi być kompleksowa, raporty bardzo dokładne, ponieważ najmniejszy błąd na samym początku negocjacji może pociągnąć za sobą poważne w skutkach konsekwencje, w tym nadszarpnięcie wizerunku firmy konsultingowej. Niezbędna jest w tym przypadku wiarygodność i kompleksowa pomoc, jasne przekazanie zdobytych informacji.

Partnerem materiału jest EastAnalytics - consulting Japonia.