Jak dobrze oświetlić miejsce pracy w domu?
Porady | Urszula Mirowska-Łoskot | 21-06-2023

Jak dobrze oświetlić miejsce pracy w domu?

Praca na Home Office to coraz częstsza praktyka zarówno w dużych, ale też małych firmach. Pandemia wymusiła na nas zmianę schematu pracy i tysiące pracowników zostało oddelegowanych do pracy zdalnej. Walka z wirusem toczy się jednak bardzo opornie i w bardzo wielu przypadkach perspektywa pracy w trybie Home Office znacznie się wydłuża. Wielu pracodawców w ogóle nie zamierza wrócić do momentu, w którym wszyscy pracownicy będą pracować w biurze. Część planuje niektóre prace zlecać wyłącznie zdalnie, część chciałoby systemu hybrydowego, gdzie pracownik dwa lub trzy dni byłby obecny w biurze, a kolejne już pracował z domu. Jedni się z tego cieszą, inni być może trochę mniej, jednak jest to sytuacja, do której musimy przywyknąć.

Stwórz sobie dobre warunki do pracy

W związku z coraz częstszym wykonywaniem pracy z domu musieliśmy do niej przygotować nasze mieszkanie. Niemal każdy miał w domu wcześniej biurko lub blat, gdzie mógł usiąść z laptopem. Zazwyczaj jednak jedno miejsce na wszystkich domowników i to nie do końca w pełni wyposażone, tak jak w biurze. Musieliśmy zatem nieco pracy włożyć w to, by przygotować sobie odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków z domu. Po pierwsze ważny jest sprzęt elektroniczny, ale po drugie i niemniej istotne, blat, krzesło i dobre światło. Wiele osób zaniedbuje te detale, co prowadzi w szybkim tempie do problemów zdrowotnych. Prawidłowe oświetlenie biurka jest jednym z najważniejszych czynników, które odpowiadają za to, by praca była wykonywana w bezpiecznych i dobrych dla nas warunkach. Długotrwałe przebywanie przy komputerze i dokumentach bez dobrego światła  może doprowadzić do problemów ze wzrokiem w bardzo młodym wieku.

Jak dobrze oświetlić miejsce pracy w domu?

Oświetlenie jest kluczowe dla higieny pracy

O ile jest możliwość staraj się wykorzystać jak najwięcej światła naturalnego, dziennego. Bardzo dobrze wpływa ono na nasze samopoczucie, zwiększając przez to nasze możliwości i poprawiając nastrój. Biurka ustaw zatem możliwie jak najbliżej okna, jeśli możesz, to bokiem, nie przodem do okna. W ten sposób najdłużej będziesz się cieszyć z naturalnych promieni słonecznych. Do światła słonecznego musimy dodać odpowiednie oświetlenie sztuczne. Idealnie przy komputerze i laptopie jest usytuować dwa światła: jedno główne i jedno kierunkowe. Do pracy najlepiej sprawdza się światło o barwie zimnej lub neutralnej, a nie ciepłej. Jedna lampa powinna znaleźć się tradycyjnie na suficie, by zapewniać Ci ogólne oświetlenie, natomiast drugie źródło światła powinno znaleźć się na biurku lub koło niego i być skierowane stricte na blat, na klawiaturę czy też szkice lub dokumenty.

Jak ustawić lampę na biurku?

Ogólne zasady przy oświetlaniu miejsca w pracy w domu są takie same, jak te przy stanowiskach biurowych w pracy. Żarówki o chłodnej barwie powinny mieć minimum 500lx natężenia światła. Światło przy biurku powinno być ustawione tak, by nie odbijać się od ekranu komputera. Ustaw je zgodnie z tym, czy jesteś prawo czy leworęczny, by nie zasłaniać sobie światła w trakcie pracy. Wiele osób ceni sobie takie lampy, w których może regulować natężenie światła i elastycznie zmieniać kąt jego padania.