Dlaczego warto robić kopię zapasową firmowych danych?
Biznes | Radosław Marusarz | 06-06-2019

Dlaczego warto robić kopię zapasową firmowych danych?

W każdej firmie, niezależnie od liczby zatrudnianego personelu, znajdują się nośniki danych. Poufne informacje przetwarzane są każdego dnia, a ich kopie zapasowe regularnie tworzone i bezpiecznie przechowywane. Współczesna technologia poszła o krok dalej, oferując znacznie wygodniejszą metodę tworzenia kopii zapasowych w każdym przedsiębiorstwie.

Zasada przechowywania danych

Rozwój myśli technologicznej sprawił, że w dziale IT wciąż pojawiają się nowe metody ochrony cennych danych. Najpopularniejszą z nich jest wykonywanie kopii zapasowej. Czynności te od lat kontynuowane były w niezmiennej formie i polegały na wykonywaniu aż 3 kopii zapasowych. Wkroczyła wówczas zasada 3-2-1, nakazująca przygotowania wspomnianych wyżej 3 kopii zapasowych, z których dwie musiały znajdować się na oddzielnych nośnikach. Jedną z kopii zawsze należało trzymać poza miejscem, w którym znajduje się główny nośnik danych.

Obecnie w dział technologii informacyjnej wkroczyła nowa terminologia, zastępująca frazę „wykonywanie kopii zapasowej” – „backupem danych”. W myśl za tym ustanowiono nieoficjalny Światowy Dzień Backupu, przypadający na 31 marca. Święto ma przypominać roztargnionym przedsiębiorcom, aby przynajmniej raz w roku wykonać backup danych.

Dlaczego warto regularnie wykonywać backup danych?

Utrata cennych danych może być nie tylko przykrą niespodzianką dla właściciela firmy; może także nieść za sobą konsekwencje w postaci kar finansowych. Nawet najnowszy i najlepszy sprzęt może spłatać przysłowiowego figla w najmniej oczekiwanym momencie.

Regularnie wykonywany backup danych to przede wszystkim spokojna głowa o ich bezpieczeństwo. W razie awarii sprzętu, utraty lub zniszczenia danych, możemy mieć pewność, że kopia zapasowa zapisana w chmurze pozwoli na szybkie przywrócenie wszystkich istotnych informacji. Jest to zabieg, który skutecznie szczędzi nerwów i niepotrzebnego stresu.

Dlaczego warto robić kopię zapasową firmowych danych?

Oszczędność czasu i pieniędzy

Bez względu na to, czy dane na nośniku są prywatne czy służbowe, ich utrata może wiązać się z niemałymi kosztami. Usługa odzyskiwania danych jest niezwykle kosztowna – przedział cenowy zaczyna się w granicach 150 zł, a kończy nawet na czterocyfrowych kwotach. Czy warto narażać swoją firmę na takie wydatki?

Drugą istotną kwestią jest niewątpliwa oszczędność czasu. Tworzenie kilku kopii zapasowych może trwać w nieskończoność, w zależności od ilości nagromadzonych danych. Tymczasem utworzenie backupu w chmurze trwa stosunkowo krótko, gwarantując bezpieczne przechowywanie istotnych danych.

Dane skutecznie chronione

Zarządzanie informacjami w wielu firmach jest kluczowe dla jej prawidłowego funkcjonowania. Decydując się na backup w chmurze, użytkownik chroni cenne dane przed wirusami, budując tym samym wiarygodność firmy w podbramkowych sytuacjach.

Usługę backupu w chmurze oferuje coraz więcej firm. Warto porównać ofertę i powierzyć swoje dane ekspertom, którzy wiedzą jak je skutecznie zabezpieczyć. Dane to najważniejsze zasoby twojego przedsiębiorstwa. Znajdź dla nich schronienie w rozsądnej cenie.