Porady | Bartosz Michałek | 15-01-2020

Jak zachować się w przypadku odwołania lotu?

Decydując się na podróż samolotem liczymy na to, że w docelowe miejsce dotrzemy szybko i sprawnie. Często jednak zdarza się sytuacja, że lot zostaje odwołany. Każdego roku bardzo wiele samolotów nie startuje w wyznaczonym wcześniej terminie. W takich okolicznościach warto wiedzieć, jakie mamy prawa, jako pasażerowie oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby przysługiwało nam odszkodowanie za odwołany lot.

Kiedy możemy ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot?

Odszkodowanie za odwołany lot należy się pasażerowi w sytuacji, gdy odpowiedzialność za zaistniałą sytuację ponosi przewoźnik. Oznacza to, że nasz lot odwołany z powodu czynników zewnętrznych takich jak np. niekorzystne warunki atmosferyczne czy niepokojąca sytuacja polityczna niestety nie kwalifikuje się do przyznania odszkodowania. Warto jednak pamiętać o tym, że w bardzo wielu przypadkach odwołanie lotu jest jednak konsekwencją działań linii lotniczych i wówczas mamy prawo starać się o należne nam odszkodowanie. Nawet, jeżeli przewoźnik zwrócił nam koszty biletu za odwołany lot odszkodowanie i tak nam się należy. Możemy się o nie ubiegać w sytuacji, gdy przewoźnik nie spełnił warunków związanych z terminem odwołania lotu i zapewnieniem nam dotarcia do miejsca docelowego. Jeżeli o odwołaniu lotu zostaliśmy poinformowani w terminie od 7 do 14 dni przed odlotem wówczas przewoźnik ma obowiązek zagwarantować nam wylot na nie więcej niż 2 godziny przed planowanym lotem, tak abyśmy do miejsca docelowego dotarli z maksymalnie 4- godzinowym opóźnieniem. Jeżeli natomiast o odwołaniu lotu zostaniemy poinformowani w terminie krótszym niż 7 dni wtedy mamy prawo do wylotu na nie więcej jak godzinę przed planowanym wcześniej lotem oraz dotarcie do lotniska docelowego z opóźnieniem, które nie przekroczy 2 godzin. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione wówczas jak najbardziej mamy prawo do ubiegania się o rekompensatę.

Jak zachować się w przypadku odwołania lotu?

Formalności związane z uzyskaniem odszkodowania za odwołany lot.

W przypadku odwołanego lotu formalności związane z ubieganiem się o odszkodowanie można powierzyć firmie specjalizującej się w tego rodzaju działalności np. Delayfix.com. Warto skorzystać z takiej pomocy, ponieważ w takich firmach zatrudnieni są specjaliści, którzy posiadają duże doświadczenie w ubieganiu się o odszkodowania za odwołany lot. Decydując się na usługi firmy pośredniczącej możemy zaoszczędzić sobie wiele stresu związanego z postępowaniem sądowym i samodzielnym dochodzeniem swych praw. Jest, więc to dla nas bardzo wygodne rozwiązanie, które wiąże się z dużym uproszczeniem procesu ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot, bowiem wystarczy tylko poprawnie wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej firmy, a resztę formalności załatwią w naszym imieniu prawnicy zatrudnieni w firmie. Ocenią oni czy zasadne jest dochodzenie wypłaty odszkodowania oraz rozpoczną proces przyznania rekompensaty.  Tego rodzaju firmy zazwyczaj charakteryzuje bardzo wysoka skuteczność w działaniu nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych spraw.