Charakterystyka tworzyw termoplastycznych – co wykonuje się z tych materiałów?
Porady | Laura Antończak | 26-05-2023

Charakterystyka tworzyw termoplastycznych – co wykonuje się z tych materiałów?

Termoplasty są materiałami, które na dobre zagościły w życiu każdego człowieka. Choć z uwagi na ich skomplikowaną nazwę można mieć co do tego wątpliwości, to stosuje się je zarówno w wielu dziedzinach przemysłu, jak i w warunkach domowych. To tworzywa przede wszystkim tanie i bardzo powszechne w dzisiejszym świecie. Dzięki swoim właściwościom posiadają ogrom zastosowań na wielu obszarach, co z kolei wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na ich produkcję. Poniższy artykuł ma na celu szczegółowy opis tworzyw termoplastycznych wraz z przedstawieniem ich najprostszych zastosowań. Zapraszamy!

Czym są termoplasty?

Tworzywa termoplastyczne są w fachowym języku materiałami należącymi do grupy polimerów. Oznacza to, iż owe substancje chemiczne charakteryzują się dużą masą cząsteczkową, złożoną z pojedynczych cząstek zwanych merami. Sama grupa termoplastów utworzona została na skutek ich niezwykle ważnych właściwości, sugerowanych nieco przez nazwę. Tworzywa termoplastyczne mogą bowiem pod wpływem wysokich temperatur zmieniać swój stan skupienia na półpłynny. Jest to bardzo istotne z uwagi na możliwość ich swobodnego formowania na różne sposoby. Wyroby te, po uprzednim uformowaniu i schłodzeniu, zyskują właściwości odporne na różne uszkodzenia mechaniczne i wykazują się brakiem reakcji na otaczające je warunki.

Mówi się, iż wyroby wykonane z plastiku są szkodliwe dla środowiska. Oczywiście, ich nadmiar w wielu przypadkach negatywnie odbija się na ekologii, jednak zaletą termoplastów jest możliwość ich wielokrotnego przetwarzania w ramach ponownej produkcji innych wyrobów.

Charakterystyka tworzyw termoplastycznych – co wykonuje się z tych materiałów?

Najpopularniejsze tworzywa termoplastyczne

Najczęściej stosowanymi do tworzenia wszelakich wyrobów termoplastami są polichlorek winylu (PVC), polipropylen (PP), polietylen (PE), polistyren (PS), tereftalan etylenu (PET) oraz polimetakrylan metylu (PMMA). Co więc odróżnia od siebie te materiały i dlaczego nie jest możliwe stworzenie jednego, pełniącego uniwersalną funkcję? Otóż, każde z tych tworzyw posiada inne właściwości, przeznaczone do różnych celów. Niektóre termoplasty są bardziej, a inne mniej wytrzymałe na naprężenia czy starzenie. Różnią się także kosztami uzyskania – logiczne, że wyprodukowanie przedmiotu mniej narażonego na uszkodzenia, przy użyciu tańszego i mniej jakościowego tworzywa bardziej się opłaca.

Gdzie można spotkać się z termoplastami?

Występowanie termoplastów jest zauważalne chociażby w takich czynnościach, jak wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych. Metoda ekstruzji jest niezwykle popularna i możliwa właśnie dla plastikowych materiałów w stanie półpłynnym. Z tego typu profili wykonuje się zazwyczaj ramy okien, listwy przypodłogowe bądź też pokrywy dla przewodów w natynkowych instalacjach elektrycznych.

Występowanie termoplastów nie jest wyłącznie kwestią wyrobów budowlanych czy stolarce okiennej. Trzeba wziąć pod uwagę, że produkty wykonane z tych tworzyw większość z nas ma na co dzień przy sobie. Mowa tu między innymi zakrętkach do butelek PET czy fragmentach biżuterii.