Czy i jak zarabiać na blogu? Czyli 5 sposobów zarabiania na blogowaniu!
Biznes | Radosław Marusarz | 18-06-2019

Czy i jak zarabiać na blogu? Czyli 5 sposobów zarabiania na blogowaniu!

Prowadzenie bloga dla wielu osób kojarzy się - i jest w rzeczywistości często jest wypowiadaniem swojego zdania czy publikowaniem treści dla czytelników. Niewiele osób jednak wie, że na blogu można zarabiać i monetyzować swoją popularność poprzez kilka sposobów. Dzięki temu możemy pozyskiwać pieniądze na prowadzenie bloga, jego rozwijanie lub wręcz zarabiać i uczynić z blogowania swój zawód. Sposoby te są ogólnodostępne, łatwe we wprowadzeniu i nie wymagają wykonywania skomplikowanych czynności. Dla naszych czytelników również są przystępne i nie będą im przeszkadzały. O 5 sposobach zarabiania na własnym blogu poniżej.

Reklamy na naszym blogu. Google AdSense

Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym sposobem zarabiania pieniędzy na własnym blogu lub stronie internetowej jest umieszczanie na nich reklam. W sieci działa wiele systemów reklamowych, które w zamian za umieszczenie baneru na naszej witrynie płacą nam pieniądze. W ten sposób wynajmujemy konkretnej marce reklamowej miejsce na naszym blogu, a na nim reklamują się klienci danej firmy reklamowej.
System ten jest dość prosty, dostępny dla wszystkich i umożliwia zarabianie pieniędzy bez większego zaangażowanie czy wykonywania konkretnych czynności. Stawki, jakie będziemy zarabiać za wyświetlanie reklam, nie są duże w przeliczeniu na jedno wyświetlenie. Jest to jednak dobra okazja do regularnego zarabiania pieniędzy, która nie wymaga od nas żadnej aktywności. W dłuższym okresie czasu będzie to też regularny zysk lub duże przychody, jeśli posiadamy blog z dużym ruchem i wieloma użytkownikami.

Najpopularniejszym programem reklamowym jest Google AdSense, czyli program reklamowy od Google. Wystarczy zarejestrować w nim swoje konto i nawiązać współpracę. Następnie będziemy musieli umieścić baner reklamowy na naszym blogu np. na dole lub w bocznym panelu strony a Google rozpocznie wyświetlanie reklam. Współpraca z tą marką jest bezpieczna, legalna i pewna w przeciwieństwie do innych np. mniej popularnych systemów reklamowych.

Programy afiliacyjne

Drugim pomysłem na zarabianie na własnym blogu są sieci i programy afiliacyjne. To programy, które płacą nam pieniądze, jeśli nakłonimy inne osoby, aby skorzystały z reklamowanego produktu. W tym wariancie zarabiania umieszczamy na naszym blogu baner reklamowy oraz czekamy, aż dana osoba kliknie w niego i skorzysta z oferty promocyjnej. Może być to np. założenie konta lub kupno danego gadżetu. Jeśli to zrobimy, otrzymamy pewne wynagrodzenie. Na rynku działa wiele programów i sieci afiliacyjnych. Są one proste w uruchomieniu i obsłudze. Udostępniają nam także różne oferty z różnych branż, dzięki czemu będziemy mogli np. na swoim blogu finansowym reklamować konta bankowe a na blogu modowym zakupy na dużym portalu sprzedażowym. Zarobek na jednym skutecznym poleceniu produktu może wynosić nawet kilkadziesiąt — kilkaset złotych. Jeśli więc posiadamy szerokie grono czytelników, warto zaproponować im skorzystanie z danej oferty, a przy okazji zarobić pieniądze. Banery reklamowe możemy umieszczać np. na górze strony lub w jej bocznych sekcjach.

 Czy i jak zarabiać na blogu? Czyli 5 sposobów zarabiania na blogowaniu!

Sprzedaż własnych produktów

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem, które może pomóc nam zmonetyzować naszego bloga, jest sprzedawanie własnych produktów. Wiele osób wykonuje np. gadżety, ozdoby czy ubrania. Na naszym blogu możemy otworzyć nową dedykowaną zakładkę lub utworzyć reklamy prowadzące do naszego sklepu internetowego. Dzięki tej opcji wiele osób dowie się o naszej ofercie i będzie mogło kupić nasze produkty. Blog jest idealnym miejscem na tego typu reklamę, gdyż gromadzą się na nim osoby z danej kategorii tematycznej. Z chęcią sprawdzą też co do zaoferowania ma bloger, którego blog odwiedzają regularnie. Nawet jeśli nie wytwarzamy produktów związanych ściśle z tematyką bloga, warto je zaproponować naszym czytelnikom, gdyż może okazać się, że i tak zostaną “hitem” sprzedażowym w grupie czytelników. Oprócz rzeczy realnych możemy też sprzedać nasze produkty cyfrowe takie jak e-booki, poradniki, zdjęcia czy teksty.

Sponsorowane wpisy blogowe — zostań influencerem

Prowadzenie bloga i posiadanie wielu czytelników jest bardzo dobrym powodem, aby zostać influencerem lub zamieszczać wpisy sponsorowane. Obie formy działają dość podobnie i polegają na odpłatnym umieszczaniu treści na naszej stronie. Za pieniądze możemy promować lub polecać inne blogi, strony lub produkty - czy umieszczać na swoim blogu artykuły sponsorowane. To teksty tematyczne, które zainteresują naszych odbiorców, ale będą zawierały też subtelną reklamę i np. polecenie danej marki w kontekście całego tekstu. Dodanie takiego tekstu na naszym blogu może przynieść nam nawet kilkadziesiąt — kilkaset złotych za jedną publikację. Dla czytelników będzie to atrakcyjna okazja, aby przejrzeć ofertę marki z danej branży i przeczytać ciekawy tekst. Powracając do influencer marketingu, za opłatą możemy też testować pewne produkty lub używać ich we własnych publikacjach. Tylko od nas zależy czy zdecydujemy się na otwartą promocję, czy jedynie na kryptoreklamę. W sieci istnieje wiele serwisów łączących influencerów z reklamodawcami. Wystarczy się na nich zarejestrować, opisać nasz blog, platformę, ilość fanów czy stawkę jaką chcemy zarobić i czekać na zgłoszenia od osób reklamujących się.

 Czy i jak zarabiać na blogu? Czyli 5 sposobów zarabiania na blogowaniu!

Oferuj Link Building!

Własny blog — szczególnie ten poczytny i popularny to też dobre miejsce do oferowania linkbuidlingu. Wiele osób pozycjonujących swoją witrynę poszukuje możliwości publikowana na jakościowych serwisach linków do swojej witryny, aby lepiej była ona pozycjonowana. W zamian za opłatę możemy zaoferować umieszczenie takiego linku na naszym blogu i zarabiać w ten sposób pieniądze. Dla nas nie niesie to negatywnych konsekwencji a pomoc innym w pozycjonowaniu ich witryn oraz zarobek z pewnością są korzystnym rozwiązaniem. Tylko od nas zależy, ile linków będziemy dodawać i jak często będziemy to robili. W naszej gestii leży również forma takiego linkowania i ceny, dlatego to doskonały sposób, aby uzupełnić wszystkie poprzednie sposoby zarabiania na blogu.

Dlaczego warto?

Prowadzenie bloga, marketing internetowy i zarabianie na blogu możemy połączyć bardzo prosto. Dzięki zarabianiu pieniędzy możemy lepiej rozwijać naszego bloga, oferować ciekawsze materiały czytelnikom czy zarabiać i utrzymywać się z takiej działalności. Zdecydowanie warto zarabiać pieniądze na blogu, który i tak prowadzimy, gdyż nie jest ono uciążliwe, a środki z pewnością przydadzą się nam jako prowadzącym takiego bloga. W ten osób możemy oferować też czytelnikom wyższy poziom i rozwijać nasz serwis dużo szybciej niż bez dodatkowych środków.