Erygowanie bloga w WordPressie
Biznes | Szymon Słowik | 22-10-2019

Erygowanie bloga w WordPressie

WordPress jest jednym z topowych systemów, zajmujących się tworzeniem stron internetowych, a także kameralnych sklepów. Początki powstania są powiązane z blogami, ponieważ wielu inflencerów korzysta z niego przy opracowywaniu swoich stron.

Szerzej o WordPressie

Za tym terminem kryje się oprogramowanie powstałe na gruncie Geberal Public License, stąd korzystanie z niego jest zupełnie bezpłatne. Wszyscy bez wyjątków mogą zainstalować tą platformę, nie ponosząc przy tym opłat, nie brane pod uwagę są tutaj korzystanie ze wsparcia zewnętrznego. Platforma ta oferuje wiele nieodpłatnych szablonów, które można dowolnie przekształcać oraz bardzo dużą bazę wtyczek, które umożliwiają włączenie nowych wtyczek. To właśnie ta ilość wtyczek jest jedną z zalet WordPressa. Z tej platformy korzysta wiele znakomitych przedsiębiorstw. Może być ona dwutorowa, tzn. albo dokonuje się instalacji Content Management System we własnym hostingu bądź korzysta się platformy Wordpress.com. Pierwszy kierunek skierowany jest dla osób o większych umiejętnościach z tej dziedziny, drugi natomiast adresowany jest do wszystkich ze względu na łatwą obsługę. Szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z blogosferą, ponieważ dzięki temu mogą uniknąć wielu problemów. Minusem tego rozwiązania jest to, że przy bezpłatnej opcji należy umieścić blog w subdomenie nazwa-bloga.wordpress.com oraz jest ona mniej sprzyjająca dla progresu strony.

Erygowanie bloga w WordPressie

Kroki tworzenia bloga na platformie

Osoby, które mają większą wiedzę w tej dziedzinie zakładają wariant pierwszy. Wymaga się od nich własnego hostingu, domeny i dostępu do FTP, a następnie muszą pobrać wtyczkę ze strony http://wordpress.org/download/, kolejno wymaga się od nich stworzenia bazy danych na swoim hostingu, skonfigurowania pliku wp-config.php, rozpakowania i wgrania wcześniej pobranej wtyczki wraz z plikami WP na serwer, a na koniec zainstalować oprogramowanie za pomocą przeglądarki. Przy takiej działalności zaleca się skorzystania z pomocy specjalistów. Osoby, którym odpowiada opcja druga, czyli posiadanie bloga w subdomenie za darmo zaleca się podjąć takie czynności jak wejście na stronę platformy https://pl.wordpress.com/ i naciśnięcie opcji ”Stwórz stronę”. Następnie trzeba dokonać wyboru kategorii tematycznej bloga oraz zdecydować, jak ma prezentować się strona oraz zastosować właściwy dla siebie motyw. Dalej trzeba wpisać adres bloga w subdomenie lub prywatnej domenie, wybrać jeden z trzech dostępnych wariantów(free, premium oraz business) i określić swoje dane logowania oraz utworzyć konto. Przy założeniu konta można kreować kilka blogów. Warto skorzystać z uzupełnienia profilu użytkownika, co pozwoli na korzystanie z wizytówki Gravatar. Osoby, które wchodzą w świat blogowania jak najbardziej zaleca się korzystanie z Wordpressa, ze względu na łatwą obsługę i korzystania z niej na różnych urządzeniach. Wordpress umożliwia na rozwój swojego bloga, np. przez zmianę korzystania z bloga w subdomenie na rzecz własnej.

Podstawowe informacje

Warto pamiętać o odpowiednim doborze szablonu. Musi być on responsywny – to umiejętność dostosowania się do matrycy ekranu. Po wyborze właściwego motywu można go edytować co spowoduje całkiem inny design. Plusem jest także korzystanie z page builderów. Szablony muszą być instalowane tylko z bezpiecznych źródeł. Chcąc dodać post klikamy w menu „Posty na blogu”. Można stwarzać inne strony, modyfikować motywy, zarządzać własnym menu, udostępniać w innych miejscach. Jest także opcja dodawania postów przez kilku użytkowników. Warto stosować kilka podstawowych zasad takich jak zastosowanie mądrego hasła, aktualizowanie oprogramowania oraz wtyczek, instalowanie ich z bezpiecznych miejsc. Zaleca się pogłębiania wiedzy na temat platformy i jej obsługi, co będzie prowadzić do nieustannego rozwoju prowadzonej strony.