Jak efektywnie wykorzystać czas pracy?
Porady | Karolina Malina | 11-08-2020

Jak efektywnie wykorzystać czas pracy?

W pracy dostajesz wciąż nowe zadania? Nie możesz zdążyć z kolejnym projektem? Martwi Cię zbliżający się deadline? Nie potrafisz skupić się i odkładasz obowiązki na później? Doba ma tylko 24 godziny, a poza pracą istnieje wiele ciekawych zajęć. Aby nie marnować czasu i owocnie go wykorzystać warto zaznajomić się z kilkoma wskazówkami, które podpowiedzą nam jak prawidłowo zorganizować czas pracy.

Czego unikać w pracy?

Jeżeli czeka na Ciebie cała masa obowiązków, a Ty nie masz ochoty zabrać się za pracę, ponieważ wolisz przeglądać portale społecznościowe, to musisz mieć świadomość tego, że jest to bezproduktywnym zajęciem. Nie wpływa to pozytywnie na Twoje myślenie, rozprasza Twoją uwagę i zabiera czas - cenny czas pracy. By uniknąć zostawania “po godzinach” warto nie robić zbyt długich przerw. Odpoczynek jest bardzo ważny, dlatego najlepiej kilka minut wolnego czasu poświęcić na rozprostowanie ciała i zjedzenie posiłku. Istotną kwestią jest to, że bałagan na biurku nie przyczynia się do sprawniejszego wykonywania obowiązków. Jeśli w naszym komputerze i na biurku zapanuje porządek, z pewnością łatwiej będzie nam znaleźć potrzebne dokumenty.

Jak efektywnie wykorzystać czas pracy?

Co robić, by nasza praca była efektywna?

Zabierając się do pracy, najważniejsze jest, by określić cele do realizacji, co pomoże nam skupić się na istotnych rzeczach. Dodatkowo, należy pamiętać, że musimy wyznaczyć czas, jaki będzie nam potrzebny do wykonania zadania lub projektu. Stworzenie harmonogramu działań i ułożenie ich w kolejności sprawi, że będziemy świadomi, które obowiązki są najważniejsze i w jakiej kolejności należy je załatwić. Ważną rzeczą jest skupienie się na tym, co zostało nam powierzone do wykonania, dlatego najlepiej będzie jeśli w naszych głowach nie będą pojawiały się inne cele, niezwiązane z naszym zadaniem. Aby wszystko szło zgodnie z planem, istotne jest, żeby nie odkładać wcześniej ustalonych zajęć. Jeśli w harmonogramie zaplanowaliśmy, że o godzinie 10 przygotujemy raport, to nie warto tego odkładać. Kiedy zmienimy nasze podejście, zmianie ulegnie nie tylko nasz plan działania, ale całe początkowe założenie, dlatego cel może lec w gruzach. Najlepiej myśleć w ten sposób, że mamy do wykonania zadanie i im szybciej je zrobimy, tym szybciej będziemy mieć to z głowy. Dąż do tego, by Twoja praca była prawidłowo wykonana, natomiast pamiętaj, że na pewne sytuacje nie masz wpływu. Najważniejsze to być sumiennym pracownikiem i odpowiedzialnie podchodzić do swoich obowiązków. Będąc dokładnym możesz zaoszczędzić czas przy ograniczonym nakładzie pracy.  Ostatnią ważną wskazówką jest to, by wymagać przede wszystkim od siebie. Bez względu na podejście klientów lub pracodawcy, warto skupić się na swoich celach i zadaniach, dzięki czemu nie będziemy mieli sobie nic do zarzucenia, a nasza praca wykonana będzie zgodnie z założeniami.