ERP XL przechowuje dane w chmurze - czy to bezpieczne? 
Biznes | Jędrzej Furmann | 14-06-2022

ERP XL przechowuje dane w chmurze - czy to bezpieczne? 

W dzisiejszych czasach przechowywanie danych w chmurze nie jest niczym niezwykłym. Wiele osób w ten sposób archiwizuje swoje zdjęcia lub muzykę. Czy jest to jednak bezpieczne miejsce dla danych zgromadzonych przez system do zarządzania przedsiębiorstwem? Czy dane księgowe i inne poufne dane firmy, które znajdują się w chmurze, są bezpieczne?

Chmura z danymi w biznesie - jak to działa?

Z najnowszych badań wynika, że nawet 90% liderów wśród przedsiębiorstw z wielu branż korzysta z przechowywania danych w chmurze. Co oznacza to sformułowanie? Chmura jest rodzajem infrastruktury IT, którą zarządza specjalistyczna, najczęściej zewnętrzna firma. Dane przechowywane są na zdalnych serwerach, a dostęp do nich jest możliwy przez Internet. Takie rozwiązanie ma wiele plusów, ale też pewne minusy.

Do największych zalet przechowywania danych w chmurze należy możliwość dostępu do danych z dowolnego miejsca na świecie. Możliwe jest także jednoczesne korzystanie z nich przez wiele osób. Transmisja danych jest bardzo szybka dzięki zaawansowanej technologii IT. Przedsiębiorstwo może mieć także własną chmurę - samemu zarządzać serwerami z plikami i danymi. Często bardziej korzystne jest jednak korzystanie z wyspecjalizowanej firmy, która obsługuje chmurę dla wielu przedsiębiorstw i zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa danych i ich transmisji.

Jak przechowywane są dane w chmurze? Bezpieczeństwo

System do zarządzania ERP XL wykorzystuje dane przechowywane w chmurze. Za bezpieczeństwo odpowiadają wyspecjalizowani pracownicy. Tylko niektóre osoby mają dostęp do danych, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa danych. ERP XL jest systemem, w którym mogą się znajdować dane wszystkich działów przedsiębiorstwa, także wrażliwe i poufne dane, na przykład o pracownikach lub finansach firmy. Z tego względu zastosowane procedury i rozwiązania technologiczne gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

ERP XL przechowuje dane w chmurze - czy to bezpieczne?  

Przechowywanie danych pochodzących z systemu ERP XL w chmurze eliminuje konieczność posiadania fizycznych nośników danych. Dzięki temu nie ma ryzyka ich utraty lub awarii. Dane przechowywane w chmurze są bezpieczne także dlatego, że serwerownie (tzw. data center) są pilnie strzeżonymi obiektami, do których dostęp jest niemożliwy dla osób trzecich.

Bezpieczny dostęp do danych przez całą dobę

Przedsiębiorstwa korzystające z systemu ERP XL mogą korzystać z dostępu do swoich danych przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Dostęp jest bezpieczny, ponieważ data center wykorzystują najnowocześniejsze zabezpieczenia, które są obsługiwane przez specjalistów ds. bezpieczeństwa IT..Taki poziom zabezpieczeń i stały monitoring transmisji danych nie byłby możliwy w ramach większości przedsiębiorstw.

Nieustanna obserwacja parametrów serwerów, a także automatycznie wykonywane kopie zapasowe przechowywane w bezpiecznych miejscach, sprawiają, że przechowywanie danych w chmurze jest pewne i bezpieczne. Systemy ERP XL nie bez powodu korzystają z tej metody przechowywania i ochrony danych przedsiębiorstw, jest to obecnie najlepszy sposób.