Standardowe elementy maszyn i ich zastosowanie
Biznes | Radosław Marusarz | 11-09-2019

Standardowe elementy maszyn i ich zastosowanie

Mianem standardowych, określa się części maszyn wykorzystywane do obsługi, chwytania, mocowania czy regulowania. W tej grupie produktów znajdują się m.in. różnego rodzaju uchwyty i pokrętła, rękojeści i dźwignie niestawne, zawiasy, złączki i łączniki, prowadnice teleskopowe, zapięcia, przeguby, dociskacze oraz zatrzaski i trzpienie.

Zastosowanie standardowych części maszynach

Standardowe elementy maszyn wykorzystywane są w wielu maszynach i przyrządach. Swoją rolę spełniają należycie dzięki formie, która musi spełniać ściśle określone wymagania i normy. W końcu od niektórych z tych elementów zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pracy. Tak jest w przypadku niektórych śrub dociskowych czy kołków pozycjonujących.

Najczęściej standardowe elementy maszyn służą do mocowania i przytrzymywania pewnych części konstrukcyjnych. Wyróżniają się np. możliwością tzw. zastosowania zamiennego. Części te nie tylko można stosować zamiennie, ale również wymienia się je bardzo wygodnie Dzięki określonemu numerowi można je szybko sprawdzić i przyporządkować do danej maszyny.

Wybrane rodzaje standardowych elementów maszynach

Różnorodność standardowych części maszyn jest bardzo duża. Obecnie stosuje się części, które bardzo się miedzy sobą różnią. Poniżej wymieniono i omówiono najpopularniejsze z nich.

Uchwyty i pokrętła różnego rodzaju pozwalają na ręczne dociskanie czy mocowanie. W tym przypadku wybór na rynku jest spory. Są to elementy bardzo łatwe w montażu i proste w obsłudze. Wykorzystywane są szeroko w przemyśle maszynowym i narzędziowym. Sprawdzają się między innymi w przypadku urządzeń medycznych i przyrządów kontrolnych.

Zapięcia są prostymi w budowie elementami o charakterze zamykającym. Wykorzystywane są w przypadku obudów, osłon i kontenerów m.in. w przemyśle maszynowym. Znajdują zastosowanie w agregatach i zbiornikach różnego rodzaju. Zawiasy z kolei pozwalają na szybkie i bezproblemowe mocowanie drzwi, pokryw, klap itd. w przemyśle maszynowym i narzędziowym.

Prowadnice teleskopowe wykorzystywane są w różnego rodzaju szufladach i innego typu systemach wysuwanych. Pełnią rolę swoistych modułów funkcjonalnych. Do wyboru są modele wyciągane na pełną długość i te wyciągane jedynie do połowy. Poszczególne prowadnice mogą mieć też zróżnicowaną nośność. Sprawdzają się m.in. w branży budowlanej.

Złączki i łączniki to niewielkich rozmiarów elementy, które służą do montowania całych systemów i profili. Stanowią idealne rozwiązanie w przypadku obudów, zabezpieczeń i stelaży, które wykorzystywane są w wielu maszynach różnego rodzaju. Do grupy standardowych części maszyn zaliczają się też elementy tłumiące, a więc odbojniki czy gumowe amortyzatory. Ich zadaniem jest pochłanianie energii kinetycznej wytwarzanej przez urządzenia i maszyny różnego typu. Pozwalają one na znaczną redukcję drgań przenoszonych przez układ. Wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle maszynowym i transportowym.

Przeguby pozwalają natomiast na przenoszenie sił i zmianę kierunku ich działania. Stosuje się je m.in. do łożyskowania wałów. Czasem pełnią też rolę elementów poprzecznych podpór modułów ruchomych w przypadku przemysłu motoryzacyjnego i transportowego.

 

Standardowe elementy maszyn i ich zastosowanie