Kontenery morskie - na co zwrócić uwagę?
Biznes | Karolina Cwalina | 26-01-2020

Kontenery morskie - na co zwrócić uwagę?

EcoContainers prowadzi sprzedaż kontenerów o różnych wielkościach za pośrednictwem sklepu internetowego, jest to największa platforma sprzedażowa tego rodzaju w Polsce. Oferowany asortyment jest wykonany z wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia i gwarantujących bezpieczeństwo przewożonych materiałów. Najczęściej wybierane są kontenery morskie w standardowych wymiarach, jednak na specjalne życzenie Klienta możliwe jest sprowadzenie nietypowego kontenera. Odwiedzając sklep internetowy EcoContainers warto zwrócić uwagę, iż niee wszystkie kontenery morskie mają wskazane ceny, powodem jest konieczność analizy różnych czynników wpływających na koszt ich zakupu.

Kontenery morskie - na co zwrócić uwagę?

Jaki powinien być stan techniczny kontenera?

Aby uniknąć nieporozumień i sporów między eksporterem a armatorem, należy udostępnić kontenery morskie w nienagannym stanie technicznym. Powinny być przestrzegane najważniejsze zasady, czyli kontener powinien być suchy, czysty i sprawny, eksporter ma obowiązek to sprawdzić, ewentualnie może podjąć się tego magazyn załadunkowy. O ile dwie pierwsze wytyczne są jasne, tak w przypadku sprawności chodzi o to, by dach, ściany, podłoga nie miały dziur i otwierały się bez zarzutu. Wszystkie pręty zabezpieczające towar również muszą być w idealnym stanie, obecne powinny być także miejsca na plomby, oczywiście w stanie używalności. Sprawdzenie wszystkich tych elementów pozwoli na uniknięcie w przyszłości ewentualnych roszczeń.

Zasady dbania o kontenery morskie

Wszystkie rodzaje kontenerów, w tym morskie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed wpływem korozji oraz ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Z pomocą przychodzi wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym jest to dość proste do wykonania. Pierwszą zasadą jest oczywiście poddawanie kontenerów morskich regularnemu serwisowaniu, wówczas może być on użytkowany nawet przez kilkanaście lat. Głównym zagrożeniem dla wyglądu kontenerów jest słona woda, na której przebywają przez znaczną większość czasu, ponadto nietrudno o usterki mechaniczne podczas załadunków i rozładunków. Kontenery morskie powinny przynajmniej raz w roku podlegać przeglądowi w serwisie, ma to na celu nie tylko pozbycie się nadmiaru korozji, ale również odpowiednie zabezpieczenie przed nowymi uszkodzeniami. Wcześnie zauważone usterki zazwyczaj można skutecznie naprawić, gdy są widoczne tak zwanym gołym okiem – jest to znacznie utrudnione.

Zasady ładowania towaru do kontenerów

Choć organizacja i wykonanie załadunku lub rozładunku wydaje się bajecznie łatwą czynnością, nierzadko popełnia się błędy w tym zakresie. Najgorszy jest fakt, że czasami całkowicie nieświadomie powstają przez to poważne uszkodzenia towaru przewożonego w e morskich. Poza tym, jeżeli służba celna wykryje nieprawidłowości w sposobie załadunku, może uznać, że niezbędna jest bardziej szczegółowa kontrola, by wykluczyć inne nieprawidłowości. Jeżeli transport nie wyruszy na czas do miejsca docelowego, dla spedytora może to oznaczać dodatkowe koszty i utratę wiarygodności.