Zestawienie UX i UI
Biznes | Małgorzata Rita Łyczywek | 30-12-2019

Zestawienie UX i UI

Bardzo często można zauważyć mieszanie się pojęć UX czyli user experience z UI czyli user interface. Mimo, iż tłumaczenie pozwala wyróżnić te akcenty różnicujące te pojęcia to nadal często spotyka się trudność w zrozumieniu czym trudzą się te obie dyscypliny na gruncie praktycznym. Krótko mówiąc UI skupia się bardziej na aspekcie technicznym, w którym zwracają uwagę na to, z czego ludzie korzystają w komunikacji z produktem. UX natomiast oparty jest na aspekcie emocjonalnym, który skupia się na tym, czego ludzie doświadczają podczas obcowania z produktem.

UX design – co to takiego?

Samo UX oznacza wszelkie wrażenia, których człowiek doświadcza, korzystając z danego produktu. UX design polega na kreowaniu doświadczeń użytkownika, co ma na celu wpłynąć na wzrost zadowolenia klienta korzystającego z określonego produktu. Tutaj poświęca się działania na modyfikowanie funkcjonalności i użyteczności, zapewnianiu produktu prostego w użyciu oraz dostarczeniu przyjaznych interakcji między klientem a zakupionym towarem. Nadrzędnym celem jest zgromadzenie grupy zaufanych klientów danego produktu.

Zestawienie UX i UI

UX designer – czym się zajmuje?

Do obowiązków UX designera należy analiza potrzeb, zdobycie wiedzy na temat oczekiwań potencjalnych konsumentów oraz doprowadzenie do uzyskania towaru łatwego z obsłudze. Jego działania są oparte na potrzebach ludzi. Przykładowy zakres obowiązków UX designera może zawierać strategię biznesową i kontent (analiza konkurencji, klienta, obecna struktura produktu/strategia, rozwój kontentu), wireframing i prototypowanie (wirefirming, prototypowanie, testowanie) oraz wdrażanie projektu (współpraca z UI designerem, z zespołem deweloperskim, monitorowanie sposobu uzyskania celu, integracja). Jak widać zadania UX designera są rozłożone na wiele aspektów i płaszczyzn.

UI design

UI to środki, które zapewniają interakcję między klientem, a produktem. UI designer odpowiada za transport zawartości (treści i materiałów multimedialnych), informacji o prognozowanym rozwoju towaru, planowany układ powstały na podstawie badań w ciekawy, logiczny i elastyczny interfejs danego użytkownika.