Kilka wskazówek dotyczących naprawy kompresorów
Porady | Joanna Macioszek | 30-11-2019

Kilka wskazówek dotyczących naprawy kompresorów

Przyczyną awarii sprężarki powietrza może być wyciek sprężonego powietrza, wyciek oleju lub zepsuta część. Jeśli wystąpi nieprawidłowy przepływ powietrza lub niski poziom ciśnienia urządzenie również nie zadziała prawidłowo. W innych przypadkach kompresor może się nie uruchomić lub przestać pracować. Niezależnie od przyczyny problemu jest to frustrujące, kosztowne i czasochłonne. Wtedy warto skorzystać z pomocy fachowca.

Wyciek sprężonego powietrza

Jeśli wyłączysz sprężarkę powietrza przy pełnym naładowaniu, a wskaźnik spadnie, gdy kompresor jest wyłączony, na pewno nastąpił wyciek powietrza. Urządzenie może nawet automatycznie się uruchomić. Jednak tylko po to, by przeciwdziałać zaistniałej sytuacji. Należy wówczas zdiagnozować źródło wycieku.

Najpierw odłącz sprężarkę. Następnie na wszystkie połączenia, w tym złącza i przełącznik ciśnienia, wlej mydło w płynie. Jeśli w jakimś punkcie tworzą się pęcherzyki, to właśnie tam znajduje się źródło wycieku. Wtedy powinieneś dokręcić złączkę, najlepiej tam, gdzie słyszysz bulgotanie.

Sprawdź też zawór zwrotny zbiornika. Jeżeli wynik wskazywany przez manometr nadal spada, gdy zbiornik jest wyłączony, sprawdź zawór i skontroluj jego stan, ponieważ może wymagać czyszczenia lub wymiany. Jeśli wycieki powietrza występują tylko wtedy, gdy wąż jest podłączony do sprężarki, trzeba go odłączyć. Jeżeli manometr się ustabilizuje, wąż jest przyczyną problemów.

Kilka wskazówek dotyczących naprawy kompresorów

Przepalone bezpieczniki

Jeśli sprężarka jest podłączona do gniazdka za pomocą przedłużacza, silnik może zostać pozbawiony wystarczającej ilości energii, co może spowodować przegrzanie silnika. Dlatego należy pamiętać, by sprężarka powietrza była zasilana tylko bezpośrednio ze źródła zasilania.

Jeżeli sprężarka działa na tym samym silniku od wielu lat, być może nadszedł czas na jego wymianę. Starszy silnik może mieć zużyte zwojenia, luźne przewody kondensatora. Wtedy bezpieczniki i wyłączniki łatwo się przepalają. 

Niska wydajność sprężarki

Jest to jeden z najczęstszych problemów. Często wydajność spada jeśli urządzenie pracuje przez długi czas i ostatecznie nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na powietrze. Główne przyczyny tego problemu to:

  • wyciek w zaworach tłocznych i ssących,
  • usterka lub wyciek w urządzeniu rozładowującym,
  • wyciek z zaworu bezpieczeństwa,
  • niewłaściwe ustawienie automatycznego włączania i wyłączania sprężarki.

Jeśli uważasz, że wskazana jest naprawa kompresorów, skorzystaj z pomocy fachowców, którzy dzięki dużej wiedzy i doświadczeniu bez problemu naprawią wadliwy sprzęt.

Nadmierny hałas ze sprężarki

Kiedy sprężarka wydaje głośne, nieprzyjemne odgłosy, prawdopodobnie wynika to z jednego z następujących, łatwych do naprawienia problemu:

  • Luźne części. Sprawdź, czy nie są poluzowane koła pasowe, chłodnica, koło zamachowe, zaciski, pasek, akcesoria itp. Dokręć je w razie potrzeby.
  • Niesprawna skrzynia korbowa. Zobacz, czy nie potrzebuje nowego oleju lub łożysk.
  • Wyjmij głowicę cylindra i sprawdź, czy tłok nie jest zabrudzony. Następnie wymień uszczelkę i ponownie zamocuj głowicę.
  • Sprawdź, czy sprężarka nie jest przypadkiem zbyt luźno zamontowana. Jeśli tak, ponownie przykręć śruby kompresora. Zobaczy, czy trzeba zainstalować lub wymienić podkładki wibracyjne.

Artykuł powstał przy współpracy z Kompresortechnika - naprawa kompresorów.