Jak się nie pogubić podczas zakładania i prowadzenia firmy?
Firma | Luiza Postawa | 29-12-2021

Jak się nie pogubić podczas zakładania i prowadzenia firmy?

Zarówno samo założenie firmy, jak i jej późniejsze prowadzenie, wymagają znajomości wielu przepisów i obowiązków ciążących na przedsiębiorcy. Nie ma wątpliwości, że aby prowadzić firmę trzeba się dobrze przygotować. W przeciwnym wypadku może się to skończyć zupełną katastrofą. Niemniej jednak właściwa edukacja i świadomość w zakresie obowiązków sprawiają, że rejestracja działalności, a także późniejsze prowadzenie firmy stają się całkiem proste.

Pierwsze kroki w biznesie

Wchodząc w świat biznesu, trzeba wiedzieć, że czeka tam wiele niespodzianek. Przede wszystkim szereg formalności, które wielokrotnie zaskakują. Wszystko zaczyna się od rejestracji firmy. W tym celu wypełnia się odpowiedni wniosek. Dzisiaj można to zrobić online. Procedura jest łatwa i nie trwa długo, jednak pod warunkiem, że świeży przedsiębiorca wie, jak wypełnić wnioski oraz które z nich wypełnić powinien. Podstawą jest rzecz jasna CEIDG. Jednak to, co należy tam wpisać, nie jest już dla każdego tak oczywiste.

 

Poza najważniejszymi informacjami dotyczącymi przedsiębiorcy oraz jego firmy, trzeba także umieścić informacje mniej oczywiste. Przykładowo, kto z osób niezaznajomionych z biznesem wie, czym jest Polska Klasyfikacja Działalności, określana jako PKD? Okazuje się, że jest to system kodowania polskich firm według profilu ich działalności. Niemniej jednak poszczególne przedsiębiorstwa zwykle mają więcej, niż tylko jedno oznaczenie. Poza tym podstawowym, odnoszącym się do głównego obszaru działania firmy, są również oznaczenia dodatkowe. Do czego są potrzebne? Przykładowo sklep poza sprzedażą produktów często prowadzi również na własną rękę działania marketingowe. Natomiast jeśli chodzi o pozyskanie klientów pkd jest zupełnie inne niż w przypadku handlu. Dlatego też potrzebny jest dodatkowy kod. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, możesz korzystać z nieograniczonej liczby kodów pkd. Jednak spółki mają obowiązek określić się w maksymalnie 10 kodach.

Założenia i prowadzenia firmy - o czym pamiętać?

Już na etapie zakładania firmy warto pomyśleć o biurze rachunkowym. Zalecamy, aby na poszukiwanie biura poświęcić nieco więcej czasu. Dzięki temu zapewne uda się znaleźć godną zaufania firmę, która dobrze zajmie się księgowością oraz pozostałymi elementami rachunkowości, jeśli takie występują. Nawet najmniejsze przedsiębiorstwo, również to jednoosobowe, posiada pewną księgowość i wymaga profesjonalnego jej potraktowania.

 

Ponadto warto także pomyśleć o przestrzeni biurowej. Nie każda firma potrzebuje realnego biura, jednak każdej przyda się adres korespondencyjny. Zatem warto rozważyć tak zwane biuro wirtualne. Jest to tak naprawdę adres, na który przychodzą listy. Zwykle odbiera je pracownik firmy wynajmującej biuro wirtualne. W ramach usług dodatkowych zwykle można również wynajmować na godziny biura rzeczywiste oraz sale konferencyjne. Czasami nie trzeba nawet dodatkowo za to płacić, gdyż dodatki te są wliczone w cenę usługi podstawowej. Warto podkreślić, że koszt najmu biura wirtualnego jest nieporównywalnie niższy niż najem realnego biura, nawet najmniejszego i w mało prestiżowej lokalizacji.

 

Jak się nie pogubić podczas zakładania i prowadzenia firmy?