Praca w domu jest wymagająca, jeżeli chodzi o utrzymanie skupienia i efektywności. Muzyka w słuchawkach pomoże się odciąć od dźwięków z zewnątrz, jak również pozytywnie wpłynie na nastrój i podniesie efektywność. Czym się kierować wybierając odpowiednią playlistę do pracy zdalnej? Oto nasze wskazówki!
Dlaczego warto słuchać muzyki w pracy?
Naukowcy potwierdzają, że słuchanie muzyki w pracy może mieć zbawienny wpływ na produktywność, szczególnie w przypadku nudnych, powtarzalnych zadań. Okazuje się, że osoby wykonujące obowiązki w rytm muzyki wykonują swoje obowiązki sprawniej i popełniają mniej błędów. Co więcej, muzyka jest znanym sposobem na zwalczanie ewentualnej senności czy znużenia. Doskonale się sprawdzi, gdy przed nami stoi niezbyt ciekawe zadanie, lub gdy pracując w domu, potrzebujemy uciec przed czynnikami zewnętrznymi, które działają rozpraszająco. Pozwala zachować skupienie, wydajność, jak również dobre nastawienie. Istotne jest, aby słuchać odpowiednich rodzajów muzyki, ponieważ niektóre z nich mogą na nas działać rozpraszająco lub drażniąco, a muzyka do pracy ma pomagać, a nie przeszkadzać.
Wybierz utwory, które już znasz
Jeżeli łakniesz nowości, godziny pracy nie są czasem na to. Muzyka do pracy ma stanowić swojego rodzaju tło, dla wykonywania Twoich obowiązków zawodowych. Gdy słuchasz czegoś pierwszy raz, możesz łatwo się dekoncentrować: wsłuchiwać w słowa, w rytm, być może odczujesz chęć poszukania większej ilości informacji o danym twórcy. W efekcie Twoja uwaga będzie w całości skupiona na muzyce, a nie na zadaniu, które masz przed sobą, dlatego też w pracy dobrze trzymać się utworów, których już słuchałeś.
Postaw na spokojniejsze rytmy
Uwielbiasz mocne, lub energetyczne brzmienia? To fantastycznie, jednak wybierając muzykę do pracy na home office postaw na coś bardziej stonowanego. Wyraziste brzmienia będą skutecznie odciągać Twoją uwagę od pracy. Innymi słowy, muzyka, która motywuje Cię podczas treningu siłowego, będzie zupełnie nietrafiona jeżeli chodzi o pracę zdalną.
Oczywiście, nie musisz od razu sięgać po bardzo stonowane utwory z repertuaru muzyki klasycznej – kluczowa jest równowaga.
Rozważ wersje instrumentalne lub dźwięki natury
Jeżeli masz tendencje do skupiania się na wokalu (a większość z nas tak ma) postaw na wersje utworów, z samą ścieżką melodyczną. Utwory instrumentalne idealnie nadają się na podkład do pracy. Narzucą pracy odpowiednie tempo i energię, a Ty unikniesz rozpraszania uwagi na tekst lub charyzmatyczny wokal, cały czas mogąc cieszyć się ulubioną nutą, która Cię motywuje i podtrzymuje Twój dobry nastrój.
Kolejny rodzaj muzyki, który warto wziąć pod uwagę to muzyka zawierająca dźwięki natury. Dźwięk płynącej wody, szum morza, czy odgłos szeleszczących liści wpływa na nas kojąco i pozytywnie oddziałuje na koncentrację. Z kolei odgłosy ptaków lub innych przedstawicieli fauny, mogą rozpraszać uwagę.
Przy wyborze listy playlisty, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak nasz typ osobowości, aktualny nastrój, a także charakter zadania.