Sklep internetowy to miejsce, gdzie możemy kupować różnego rodzaju produkty. Z drugiej strony jest to też bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu możemy rozpocząć prowadzenie własnego biznesu, zarabiać większe pieniądze niż w pracy na etacie oraz pracować w komfortowy dla siebie sposób bez szefa czy obowiązków. Szybki rozwój internetu daje też możliwość łatwego założenia takiego sklepu internetowego oraz owocnej sprzedaży naszego produktu. Poniżej prezentujemy jak otworzyć taki sklep internetowy, dlaczego warto oraz jak prowadzić go i zarabiać w ten sposób.
Kilka słów o sklepie internetowym
Sklepy internetowe to bardzo popularne miejsce do robienia zakupów i zamawiania towaru. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak one działają i funkcjonują z drugiej strony — od strony sprzedawcy. Sklepy internetowe mogą być prowadzone zarówno przez osoby prywatne, które oferują mały asortyment, jak i duże firmy posiadające wielkie hale magazynowe i oferujące wiele rodzajów produktów. Aby je prowadzić, nie musimy być firmą, o co obawia się wiele osób. Praca w takim sklepie polega głównie na sprowadzaniu towaru, wprowadzaniu go do e-sklepu, zbieraniu zamówień oraz przygotowywaniu i wysłaniu przesyłki do klienta. Czynność ta wymagać będzie od nas jedynie pomieszczenia, w którym będziemy przechowywali towar oraz pracowali. Może być on dowolny wedle naszych możliwości czy wymagań samego biznesu. Przygotowane przez cały dzień przesyłki zazwyczaj na koniec dnia zabiera od nas kurier, a my rozpoczynamy proces od początku. Typ pracy nie zmienia się wraz z powiększaniem się sklepu, a jedynie przybiera większą skalę.
Dlaczego warto?
Prowadzenie własnego sklepu internetowego to bardzo wiele korzyści, które dostrzega coraz więcej osób. Z pewnością jest to możliwość pracy na własny rachunek i budowanie własnej marki. Praca taka będzie dawała dużo więcej satysfakcji, radości i możliwości. Samodzielne rozwijanie marki pozwala również osiągać dużo większy sukces niż w przypadku bez perspektywicznej pracy np. na etacie, gdzie nie mamy możliwości awansować. Prowadzenie sklepu internetowego nie jest trudne, nie wymaga konkretnego wykształcenia, a wiedzę potrzebną do prowadzenia e-sklepu, możemy nabywać samodzielnie np. na spotkaniach branżowych, czytając poradniki czy poprzez własne doświadczenie budując markę “od 0”. Sklep internetowy to też możliwość zarobienia konkretnych — często dużo większych pieniędzy niż w przypadku pracy na etacie. Jeśli odpowiednio rozwiniemy nasz biznes i będziemy go reklamować w odpowiedni sposób, możemy zarabiać znacznie więcej, niż pracując dla kogoś innego. Samo otwarcie sklepu internetowego nie jest ani trudne, ani kosztowne, na co również warto zwrócić uwagę.
Jak stworzyć e-sklep - zamawiany na zlecenie, na platformie sprzedażowej czy z kreatora witryn?
Jeśli zdecydujemy się na otworzenie sklepu internetowego, mamy kilka możliwości. Pierwszą z nich jest zamówienie gotowego sklepu internetowego w firmie informatycznej lub w agencji marketingowej. Otrzymamy wtedy dedykowany i niezależny sklep internetowy, którym będziemy mogli samodzielnie zarządzać. Będzie miał on postać indywidualnej strony internetowej, trzeba będzie go pozycjonować, ale też sami będziemy decydowali, ile produktów do niego wprowadzimy, jakie treści będziemy publikować oraz nie będziemy musieli płacić abonamentów itp. stałych kosztów oprócz utrzymania rocznego adresu. Cena takiego sklepu waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy i jest jednorazowa. Drugim pomysłem na stworzenie własnego sklepu internetowego jest stworzenie go poprzez kreatora stron online. W cenie kilkunastu złotych miesięcznie lub kilkuset złotych jednorazowo możemy wykonać samodzielnie własną witrynę na bazie gotowego szablonu. Możliwa jest też opcja darmowa, ale sklep będzie zawierał reklamy kreatora na gotowej stronie, a sam serwis nie będzie miał dedykowanego adresu www. W takim wypadku nie musimy znać się na programowaniu, gdyż kreatory są proste i intuicyjne a obsługa gotowych stron jest prosta.
Alternatywnym rozwiązaniem dla stworzenia swojego niezależnego sklepu internetowego jest prowadzenie sklepu internetowego na danej platformie sprzedażowej typu Ebay czy Allegro. Zakładając tam sklep, nie musimy za niego płacić, możemy sprzedawać dowolne przedmioty i nie musimy dbać, aby nasz sklep był wysoko w wynikach wyszukiwania, gdyż klienci są obecni na danej platformie niezależnie od naszych działań. Możemy jedynie nasz sklep w takiej opcji dodatkowo reklamować. W zamian za taką formę sprzedaży będziemy odprowadzali jedyne prowizje od każdego sprzedanego przedmiotu, która wynosi kilka procent. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które rozpoczynają działanie w tej branży.
Reklama sklepu internetowego
Bardzo ważnym elementem niezależnie czy prowadzimy nasz sklep na platformie sprzedażowej, czy jako niezależny portal jest jego reklama. To właśnie od niej zależy, jak wielu klientów będziemy mieć i ile pieniędzy zarobimy. Pierwszym miejscem, gdzie możemy się reklamować — jest Facebook. To miejsce, gdzie przebywa wiele aktywnych osób w różnych kategoriach. Wyemitowanie reklamy na FB daje możliwość np. targetowania, czyli określania jaka grupa docelowa osób zobaczy naszą reklamę. To bardzo komfortowe, gdyż wydajemy budżet reklamowy tylko na emisje reklam osobom zainteresowanym daną tematyką. Możemy też reklamować się w Google poprzez Google Ads, które również działa na podobnych zasadach, z tym że nasza reklama wyświetlana jest w wyszukiwarce jako wynik wyszukiwania, jako baner graficzny na stronach partnerów Google czy na Youtube. Do ciekawych pomysłów reklamowych możemy zaliczyć marketing szeptany, artykuły sponsorowane czy influencer marketing.
Przejdź odpowiedzialnie — z zatrudnienia na własny sklep internetowy!
Ważną kwestią, o której zapomina wiele osób, jest przechodzenie z zatrudnia na etacie do prowadzenia własnego sklepu internetowego. Warto robić to stopniowo zmniejszając np. ilość godzin pracy w firmie wraz z rozwojem naszego sklepu internetowego. Możemy też początkowo prowadzić nasz e-sklep jako dodatkowe źródło dochodu. Nie powinniśmy porzucać pracy z dnia na dzień, gdyż w razie niepowodzenia naszego projektu możemy popaść w problemy finansowe. Prowadzić swój sklep internetowy “na pełny etat” warto, wtedy gdy uzyskamy regularne dochody, poznamy branżę i będziemy mieli pewność, że mamy klientów a sam pomysł na biznes jest udany.