Jak zacząć zarabiać na rękodziele?
Biznes | Małgorzata Rita Łyczywek | 19-01-2023

Jak zacząć zarabiać na rękodziele?

Rękodzieło jest bardzo trudną sztuką, nawet jeżeli stanowi prawdziwą pasję. Potrzebna jest silna wola, aby nie poddawać się w dążeniu do zamierzonego celu. W głębi serca każdy rękodzielnik, a już na pewno większość z nich chce w możliwie najbliższej przyszłości zarabiać realne pieniądze na swoim zajęciu. Początki bywają trudne dla wielu osób, ale dopiero po wyczerpaniu wszystkich możliwości można ocenić swoje szanse na sukces.

Jak zacząć zarabiać na rękodziele?

Gdzie wystawiać swoje prace rękodzielnicze?

Każdy rękodzielnik z pewnością zastanawia się, gdzie powinien poszukiwać klienta na swoje wyroby. Najwięcej ogłoszeń pojawia się oczywiście w Internecie, właściwie ten kanał jest bardzo rozbudowany. Można zamieszczać swoje prace na dedykowanych stronach, a jednym z przykładów jest artyferia.pl. Aby móc podjąć współpracę z platformą dla rękodzielników potrzebne jest wysłanie zgłoszenia. Dodaje się do niego między innymi krótki opis prowadzonej działalności oraz zdjęcia gotowych produktów, przy czym ważna jest jakość samych fotografii i wygląd gotowych przedmiotów. Jeden i drugi aspekt ma szczególnie duże znaczenie, w końcu administrator przyjmuje do grona użytkowników portalu wyłącznie wysokiej jakości produkty. Chcąc zatem stać się jednym z twórców na stronie Arytferia.pl należy poświęcić dużo czasu na dopracowanie pod każdym względem swojej oferty. Musi być ona z każdej strony na tyle atrakcyjna, aby zdobyła zainteresowanie potencjalnych klientów.

A może klasyczne targi rękodzielnicze?

Oczywiście istnieją twórcy, którzy mimo wszystko cenią osobisty kontakt z odbiorcami, przyszłymi klientami. Jedną z dedykowanych możliwości dla nich są standardowe targi dla rękodzielników, gdzie wszystkie prace są przedstawiane osobiście. Takie wydarzenia odbywają się cyklicznie, zazwyczaj pojawiają się ogłoszenia w sieci, zatem można na spokojnie zaplanować sobie sposób ekspozycji i wszystkie pozostałe aspekty prezentacji wykonanych własnoręcznie produktów. Warto pamiętać, że wbrew pozorom na takich targach pojawia się wielu pasjonatów rękodzieła, istnieje możliwość nawiązania szeregu ważnych w dalszej perspektywie kontaków branżowych. Ktoś, kto zajmuje się wytwarzaniem biżuterii może wyrazić chęć podjęcia współpracy z rękodzielnikiem specjalizującym się w szydełkowaniu maskotek. Wówczas korzyści odnoszą obie strony, trudno zwizualizować sobie lepsze połączenie potencjalnych profitów.

Czy na rękodziele można zarabiać?

Błędem osób stawiających pierwsze kroki w rękodziele jest poszukiwanie klienta docelowego wśród znajomych, czy członków rodziny. Przykro o tym mówić, ale takie działania zamiast zmotywować do dalszej pracy, mogą wręcz do niej zniechęcić. Dlaczego tak się dzieje? Osoby znajome mogą zwyczajnie nie doceniać ogromu wysiłku i długiego czasu nauki nowych technik, nierzadko oczekują oni otrzymania czegoś za darmo. Nie tędy droga, klient idealny powinien być obcą osobą, która po prostu doceni fakt, że rękodzieło nie jest produkcją masową, że każdy detal musi być dopracowany ręcznie, spełniać wszystkie kryteria estetyki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest publikowanie swoich prac na zewnętrznych portalach internetowych, grupach na portalach społecznościowych i wielu innych miejscach w sieci.